Info o autorovi

 edit 15.3.2012

Toreador

Meno: Martin

Narodený: 1983

Airsoft hrajem od: 2007

 

Výstroj - asi ako 95% airsofťákov som začínal s olivovou vestou za 500,- a maskáčmi. Postupom času som ale prešiel k značkovým veciam ako napríklad armádna vesta od firmy ALP - TL98 Mark 2 s doplnkami, batoh Patrol 30l taktiež od ALP. Novou vecou v mojej výbave je nosné remenie MNS-2000 a NPP2006 od ďalšieho armádneho dodávateľa, značky SPM Liberec. K tomu používam kvalitnú horskú obuv od výrobcu Salomon, na zimu goratexové prevliekáče a pár ďalších doplnkov.

 

Výzbroj - vyberal som si často hlavne netypickú výzbroj (nepatrím medzi milovníkov AK47/MP5/M4), časť zbraní som predal, kvôli malému využitiu. Celkový zoznam relatívne obsiahly a tak povediac "z každého trochu" :

 

AEG:

JG Steyr AUG A3

- z pôvodnej zbrane tam okrem tela moc neostalo, momentálne obsahuje Bore-up set vzduchotechniky Guarder, pružinu M120 Guarder, kovovú Hop-Up komoru G&G a hlaveň MilitaryAction 6,03. Pôvodná baterka už pomaly odchádza, nahradil som ju 8.4V 2000mAh GP a 9.6V 1300mAh Xcell ("L" tvar pre P90 výborne sedí).

 

Na zbrani je viacero "home-made" úprav, snáď posledná, ktorá ma čaká, je úprava TM zásobníkov aby podávali, pretože nesedia v zbrani tak ako by mali.

 

Zbraň už zmenila majiteľa.

 

 

AGM M14 (MP008)

- moja prvá zbraň, veľmi pekná, ale moc nevyvážená a ťažká. Nevynikala výkonom ani spoľahlivosťou. Tú jej nepridali ani nekvalitné tlačáky od KingArms (vyhnite sa im zďaleka). Neustále boli problémy s podávaním a tzv. "doublefeed" - vystrelenie viacerých BB naraz.

 

Zbraň už nevlastním.

 

  

 

G&P CQB MOE

- tvrdil som, že neobľubujem zbrane typu M4, ale táto s príslušenstvom od Magpulu zmenila môj názor. Externé časti sú nádherné a výbornej kvality. V Magpule jednoznačne vedia ako na to. Vnútrajšok trochu zaostáva, ale aj tak som zbraň nechcel nechať v základe. Prvé čo som zmenil bola komplet kabeláž za silikónovú s MOSFETOM. Aby som výrobcovi nekrivdil aj pôvodná je kvalitná silikónová. Taktiež je kvalitné telo mechaboxu, prevodové kolesá, vypodložkovanie a motor.

Ale po zhliadnutí vzduchotechniky som zistil, že ju budem musieť vymeniť, taktiež aj pružnu a tŕň pružiny. Hopová komora je v poriadku, ale bola celá od oleja, gumičku tiež vymením za kvalitnejšiu. Hlaveň - aj keď je to mosadzný základ, vyzerá dobre. Na 270mm zázraky nečakám, ale možno neskôr predsa len vymením za niečo kvalitnejšie. K zbrani som kúpil lacné plastové krátke zásobníky od STARu v licencii Magpulu. Tie ma ale sklamali, v zbrani nesedia dobre (nepodávajú) a u všetkých sa vo vnútri zasekli gule a pružina tak, že som ich musel rozobrať. Vyhnite sa im. 

 

Zbraň už nevlastním.

 

Systema PTW M4

Ďalším prírastkom a nutno podotknúť najdražším sa stala zbraň Systema PTW M4 MAX. Zbraň obsahuje červený válec s pružinou M150, s ktorou dosahuje úsťovej rýchlosti cca 160-163m/s s 0,2g BB.

Zbraň som kupoval už použitú, cca 2-3 roky starú, takmer hneď po kúpe mi odišiel motor (bežná závada na týchto zbraniach, chyba už od výrobcu). Našťastie v anglicku je človek, ktorý sa zaoberá profesionálnou úpravou týchto zbraní, najmä chybnými motormi, takže motor putoval na ostrov. Od vtedy PTW šlape ako hodinky, stačí ju len poriadne čistiť.

 

 

 

 

 

Classic Army SA58

Posledne som pozeral na jeden nádherný kalendár s obrázkami zbraní a pre minulý mesiac bola fotka zbrane FN FAL. Táto zbraň sa mi už dlhú dobu páči a tak som začal sondovať aké mám možnosti. Nakoniec som si s pomedzi niekoľkých výrobcov a variant zbrane vybral Classic Army SA58 Rifle, čo je presná kópia zbrane DSA SA58 (americká licenčná výroba FALu).

Classic Army má štandardne vysokú kvalitu extrených častí, taktiež aj interných, ale svoje zbrane nastvauje na výkon cca 95-100m/s. Chcel som máličko viac a tak som si zbraň nechal u predajcu v čechách upraviť. S pružinou M120 dosahuje pekných 135m/s. Trochu nevýhoda je v zásobníku, ktorý je točný. Zatiaľ neexistuje žiaden tlačný midcap, alebo lowcap. No nedá sa nič robiť, aj tak som túto zbraň zamýšľal ako kropidlo na menšie akcie :).

 

 

AEP:

WELL Skorpion Vz.61

 

- o čo krajšie a kvalitnejšie má táto zbraň vonjakšie časti o to horšie je to vo vnútri. Mechabox je trystnej kvality a aj továrenská montáž je hrozná. Mechabox pretekal mazivom. Po rozobraní som musel všetko vyčistiť a naniesť jemnú vrstvu maziva len tam kde je to potreba. V základe sú len plastové ložiská preto som ich vymenil za kovové. Bohužiaľ je potrebné trochu otvory na mechaboxe upraviť, inak by tam kovové ložiská nevošli.

 

Aj potom je ale výkon veľmi nízky, dostrel okolo 20m je do budov ako tak postačujúci, ale v dlhých chodbách, alebo vonku je absolútne nedostačujúci.

Pre malé využitie som sa škorpióna radšej zbavil. 

 

 

 

 

Cyma Glock 19

- tento elektrický Glock strieľajúci aj dávkou, bola moja prvá záložná zbraň a musím povedať, že fakt výborná. Vymenil som ho len kvôli tomu, že som veľmi túžil po plynovke. Tieto Glocky používajú kamaráti a sťažujú sa len na nízko kapacitnú baterku, ktorá má ale celkovo malú životnosť. Vhodná je značková batéria napríklad od Tokyo Marui.

 

Asi najviac zábavy sme si užili s dvojicou týchto pištoli a predĺženými stovkovými zásobníkmi. Režba v budovách je zaručená :).

 

 

 

 

 

GNB:

Steyr M9-A1 CO2 

- moja prvá plynovka. Kupoval som ju kvôli proklamovanému vysokému výkonu a výdrži plynovej CO2 náplne (okolo 200-250 rán s úsťovkou cca 140m/s). Strieľala celkom slušne, problém bol, že aj keď to nieje blowbacková pištoľ, pri streľbe sa hýbe smerom dopredu celá vnútorná hlaveň a spôsobuje nepresnosť v streľbe (zbraň má ako keby opačný spätný ráz).

 

Pre použitie v CQB bola prekážkou veľká usťová rýchlosť, keďže som nikomu nechcel ubližiť, zbraň som opäť posunul ďalej.

 

Momentálne je využívaná len na streľbu ne terč. Mimochodom maximálny dostrel s použitím 0,28g BB bolo okolo 50 metrov, na 40 metrov je ešte možné trafiť terč veľkosti A4 papiera (strelec si ovšem musí zvyknuť na pohyb vnútornej hlavne).

 

 

 

 

 GBB:

Dvojičky Cybergun (KWC) Taurus PT99 CO2

- na túto blowbackovú pištoľ som videl samé dobré recenzie a tak som si jednu kúpil. Po pár akciách, kde som ľudí strašil streľbou dávkou :) som sa rozhodol, že keď budú financie, musím si kúpiť ešte jednu. Nakoniec sa mi podarilo kúpiť druhú pištoľ lacno na Aukru. Zbraň je v poriadku, chybný je len ventil na zásobníku (už je objednaný náhradný priamo od výrobcu z Hong Kongu).

 

Predĺžený zásobník je na 39BB a v dvojici to už robí slušnú spŕšku skoro 80 gulí vo fullauto móde. Zbraň ma výkon okolo 300-330 fps a kadenciu okolo 1000 ran za minútu (cca 17 rán za sekundu).

 

video

 

Zbraň ma okrem týchto predností aj ďalšiu výhodu. Nieje to klasická plynovka na Greengas, ale na CO2 bombičky. Kým klasický plyn sa pri -10° zmrští tak, že zbraň nestrieľa, CO2 stále veľmi pekne funguje. Neodporúčam dlhé dávky (celý zásobník je aj tak fuč za cca 2,5 sekundy), pretože už môže dojisť k namŕzaniu ventilu a keď zamrzne v otvorenej polohe, plyn proste vyfučí von.

 

So zbraňou mám len jednu negatívnu skúsenosť, a to keď som (podľa rady z internetu) nastriekal vnútorný ventil s ihlou v zásobníku silikónovým sprejom. Potom zásobník vôbec nechcel prepustiť plyn a trvalo mi kým sa mi ho podarilo rozobrať a prečistiť. Odvtedy funguje, ale musím si dať pozor ako dotiahnem CO2 bombičku.

 

 

 

 

Manuálky:

TM SPAS 12

- SPAS 12 od Tokyo Marui bol dlho považovaný za jednu z najlepších manuálnych zbraní. Dobrý dostrel, streľba troch BB na jedno zmačknutie spúšte, perfektný, až odstrašujúci zvuk pri "pumpovaní" ...

Dnes je už takýchto zbraní viac, kvalitatívne aj výkonovo azda lepších. SPAS nieje zlý, ale v dnešnej konkurencii už nemá tak veľké využitie. Ak by som si dnes mal vybrať brokovnicu, tak zvolím plynovku, ktorá strieľa z jednej patrony cca 5rán a má reálne vyhadzovanie patrony.

 

Nosím ju ako záložku, ak niekomu v týme pri hre dôjde elektrika. Nevýhodou tejto krásnej zbrane je nutná väčšia sila na pumpovanie a jej dĺžka (80cm), ktorá je pre CQB trochu obmedzujúca.

 

So zbraňou som mal zatiaľ len jeden problém, keď kamarát pretlačil spúšť cez poistku a zlomil ju v najtenšom mieste. Spúšť som dal do rúk zručnému človeku a tak je teraz pevnejšia ako pôvodná.

 

 

 

 

Cybergun Famas SV

- francúzka "trumpeta" ... manuál so super nástrekom, taktiež kúpená na Aukre. Spracovaním neoslní, predsa je to "celoplast". Túto zbraň som zvolil ako základ pre test drážkovanej hlavne značky Tanio Koba. Cenu zbrane som tým ztrojnásobil :D. Pôvodne mala hliníkovú hlaveň dĺžky asi 250mm, nová TK hlaveň je plnej dĺžky 510mm. Tú bolo potreba upraviť na zástavbu do inej hopovej komory a pre inú gumičku, ale s dobrým pilníkom ide všetko. Vymenil som taktiež pôvodné "péro z gauča" za poriadnu pružinu výkonu cca M100. Celý vnútrajšok som vyztužil prepážkami a zalial lepidlom z tavnej pištole.

 

Test novej hlavne vyšiel perfektne. Nepovedal by som, že dokáže s M100 pružinou akcelerovať 0,30g BB na vzdialenosť 55 metrov a trafiť krabicu o rozmeru 50x50 cm  so 100% úspešnosťou.

 

Každý kto s tejto "ostreľovacej" trumpetky strieľal nevychádzal s údivu.

 

 

 

 

Zbrane, ktoré mi prešli rukami (servis)

AGM STG 44

Kontrola po kúpe a rozborka - ťažká zbraň, problém bol s predným mieridlo, ktoré bolo na šikmo do strany. Pri zborke je potrebné vonkajšiu hlaveň s mieridlom vyrovnať a potom je to v poriadku. 

 
 
 
 
 
Galaxy MP5K PDW (G.5)

 Taktiež kontrola po kúpe a rozborka. Prekvapivo dobré strieľa už v základu.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
CYMA AK47

Oprava poškodenej a zle servisovanej zbrane. Upgrade a drobné úpravy.