KJ Works/Tanio Koba M4 GBB V2

Edit 09.11.2013

Toreador

 

Obsah:
  • Popis
  • Úvod
  • Technické data
  • Základné vlastnosti
  • Úvod
  • Rozborka
  • Skúsenosti
  • Modifikácie
  • Pre a proti
  • Záver

 

 

Popis

Predlohou je americká M4, avšak vo verzii Diemaco/Colt, ktorá sa používa v Kanade (konkrétne Diemaco C8A1 carbine).

 ▲ Reálna zbraň Diemaco C8A1

 

Históriu reálnej zbrane si môžete prečítať na týchto odkazoch :

Wikipedi a

- World Guns

 

 ▲ Airsoftová KJ Works/Tanio Koba M4 V2

 

 

Technické data

Princíp: Plynovka (Green/Red gas, často sa používa aj Duster a Propan, výnimočne aj CO2 pomocou adaptéru)
Hop-Up: regulovateľný
Hmotnosť: 3,0kg
Dĺžka zbrane: 785 mm
Dĺžka vnútornej hlavne: 280mm
Zásobník: lowcap 30 BB  (maximum je 38 BB)
Výkon: Greengas - cca 145m/s (450 fps) - údaj od predajcu

           HFC134a  - cca 95m/s (315 fps) - údaj od predajcu
Energia:
Kadencia:


 

 

Základné vlastnosti:

- hliníkové telo, časť vonkajšej hlavne, záver,

- kovové interné časti, časť vonkajšej hlavne, D-ring, predné mierodlo, tuba pažby, spúšť, RIS lišta a časti zásobníku

- plastové krytky vonkajšej hlavne, pažba, pištolová pažbička

- bronzová vnútorná hlaveň dĺžky 280mm

- čierna polomatná úprava povrchu

- trojpolohový prepínač režimu streľby (SAFE / SEMI / AUTO)

 

 

  

Úvod

Za posledných povedzme 10 rokov mnoho airsoftových spoločností (spomeňme najznámejšie - Inokatsu, Umarex, G&P, AGM, WE, WA, GHK, ...) uvoľnili do predaja klony pušky M4/M16 vo verzii pre plyn. Plynovky vďaka blowbacku poskytujú asi najvernejšiu kópiu ostrej zbrane, preto ľudia po celom svete kupujú ten to typ zbrane. Často tak vytlačia z vlastníctva svoje elektrické proťajšky. Nutno podotknúť, a to uvediem aj ďalej v článku, že pre zaistenie dlhej životnosti plynovej zbrane je potreba sa o ňu starať v podstate ako o ostrú zbraň (samozrejme s niektorými špecifickými rozdielmi). Uvedené firmy používajú viac menej jeden typ techniky (väčšinou sa hovorí o klonoch systému od WE) a teda zdieľajú spoločné výhody/nevýhody. Najväčšou mierou realizmu sa môžu pochváliť plynovky značky Inokatsu (taktiež je to z uvedených zrejme aj ta najdrahšia možnosť).

 

Dlho som uvažoval nad kúpou plynovky, avšak som nebol presvedčený o ich dostatočnej kvalite a spoľahlivosti, preto som medzi tým prestriedal pár elektrických zbraní, z ktorým ma ale žiadna výraznejšie neuspokojila (azda okrem Systemy PTW). Prešiel som za posledné roky mnoho recenzií a fór ohľadom plynoviek a každá z vyššie uvedených značiek má nejaké problémy. Väčšinou je to problematika okolo zásobníkov, ktoré majú nízku efektivitu využívania plynu, resp. častejšie netesnosti a tým zasekávanie zbrane, či vypustenie celej plynovej náplne po zaseknutí zmrazeného ventilu.

 

Asi pred dvoma rokmi som narazil na recenziu zbrane od KJ Works, ktorá bola hodne poztívna (možno až moc, ale aj tak ma zbraň zaujala). Našiel som si preto viac recenzií, diskusných fór a videí, z ktorých som si už mohol spraviť o tejto zbrani objektívnejší obrázok (aspoň do tej miery, ako to na internete ide).

 

Výhody tejto konkrétnej zbrane oproti jej vyššie spomínaným oponentom sú hlavne vysoká efektivita využitia plynu, veľmi dobre tesniace zásobníky, spoľahlivosť systému, ktorý je odlišný od WE/WA systému, kvalita najviac namáhaných interných dielov, vysoký výkon (zároveň aj dobre škálovateľný podľa použitého typu plynu), dobrá presnosť (konzistentný Hop-Up), jednoducho nastaviteľný Hop-Up mechanizmus, použiteľné niektoré náhradné diely z AEG zbraní (celá predná časť hlavne a rozne predpažia, kompatibilné s Tokyo Marui) a v neposlednom rade nižšia cena.

 

KJW/TK M4 GBB

▲ Upravená KJW M4 GBB :

- MADBULL Troy Licensed TRX BattleRail 7"

- Magpul PTS RVG

- kolimátor Aimpoint T1

 

Zbraň značky KJ Works má ale svoj základ v zbrani navrhnutej veľmi známym japonským expertom na vývoj AS zbraní - Taniom Kobayashim. Ten vyrába pod svojou značkou Tanio Koba túto zbraň len pre japosnký trh, pre zbytok sveta je výrobcom KJ Works. Tento výrobca je známy hlavne ako výrobca nie príliš kvalitných GBB pištolí, ale výrobu plynovej M4 (pomocou náradia od pána Kobayashiho) má na jedničku.

 

Spomenul som, že použitý interný systém je odlišný od toho v zbraniach WE/WA - je to dané tým, že kým spomínané značky sa snažili dodržať čo najväčšiu podobu s ostrou zbraňou (všetne interných častí, nie sú však z bezpečnostných dôvodov zameniteľné). Systém v zbrani od KJW/TK má základ v konštrukcii pištolových mechanizmov (čo je špecializácia pána Kobayashiho). Systém teda nieje v takej miere podobný ostrej zbrani (ostatne ako aj iné časti zbrane), ale je podriadený spoľahlivosti a výkonu. Čo je najväčšou devízou tejto zbrane (systému).

 

Ak ste teda maniak do realizmu, táto zbraň nieje to pravé orechové (zároveň ale pre napodobenie kanadského Diemaca asi neexistuje lepší základ). Pre ostatných, ktorý si chcú hlavne užiť zbrane a hry je to azda najlepšia voľba so všetkých plynových kópií M4 (osobne nemám skúsenosť s inými značkami, vychádzam len s recenzií na internete).

 

Zbraň je už vo svojej druhej verzii, ktorá sa začala predávať tuším minulý rok. Prvá verzia sa predávala od roku 2008. Na začiatku bola 200 kusová verzia z číslovaním (skôr ako testovacia verzia, ktorá ešte trpela niektorými neduhmy - KJ Works ale známe chyby dielov riešila výmenou dielov zadarmo). Všetky ostatné potom predané zbrane sú už bez sériového čísla, dokonca nemajú žiadne značenie podľa ostrej zbrane. Pre niekoho to môže byť nevýhoda, pre iných naopak výhoda, pretože si môžu nechať vygravírovať na telo zbrane nimi požadovanú grafiku. 

 

Rozdiely v druhej variante sa udiali viac menej len na závere, ktorý má iný tvar. Vo verzii V2 sa už nepoužíva gumová obruč (často diskutovaný diel, nakoľko zbraň funguje aj bez tejto gumovej obruče).

 

▲ Interné diely mechanizmu spúšte - všetko je z ocele (aj keď odliatok), ale nie z liatiny (anglicky "pot metal")

 

 

Výkon je na plynovku veľmi dobrý, v mnohých štátoch presahuje povolené limity (u nás našťastie nie sú limity okrem limitu na energiu). Ovšem ako som spomínal už vyššie, stačí použiť "slabší" plyn a výkon klesne až k 90m/s (cca 300fps), čo už je výkon hrateľný vo väčšine sveta a zároveň plne postačujúci napríklad pre CQB.

 

Mnou namerané výsledky (už s namontovanou dlhšiu a presnou hlavňou od Ra-Techu) s 0,20g BB Guarder sú okolo 140-145m/s (použítý bol štandardný Green Gas). Ak nechcete / nemáte možnosť použiť slabší plyn a chcete mať nižší výkon, existuje možnosť namontovať set pre zníženie úsťovej rýchlosti od firmy Cradleairsoft

 

Používam BB značky BLS 0,30g a s nimi som nameral úsťovú rýchlosť okolo 125m/s. Výhodou je aj konzistentný výkon, ktorý sa nijak rapídne neznižuje u posledných BB v zásobníku. Mimochodom na jednu plynovú náplň zbraň vystrieľa 2-3 naplnenia BB (teda zhruba 60-90 rán). Záleží samozrejme aj od vonkajšej teploty. U nižších sa neodporúča strieľať dávkou, nakoľko už môže namrznúť tesnenie ventilu a plynová náplň sa okamžite vyprázdni (to je problém všetkých dlhých plynoviek, aj pištolí). Najviac som sa o tejto zbrani dočítal na airsoftovom fóre www.arniesairsoft.co.uk (je potrebné sa zaregistrovať), kde je popísaných už skoro 300 strán o tejto zbrani. Tam som sa dozvedel, že ľudia ju používajú aj pri nulových či dokonca mínusových teplotách (a je stále funkčná, plyn je schopný natiahnuť záver). U iných značiek je problém aj v teplom počasí vystrieľať jeden 30 ranný zásobník (ak to aj ide, tak výkon rapídne klesá smerom k posledným BB v zásobníku). K tomu je ale nutné uviesť, že vďaka inak tvarovaným zásobníkom má plynová náplň takmer dvojnásobný objem (dočítal som sa, že štandardne majú Stanag zásobníky napríklad u WE/WA objem 45oz (cca 12,7g), kdežto u tejto zbrane až 75oz plynu - 21,2g). Čo určite zohráva podstatnú úlohu.

 

Ešte sa vrátim k výkonu - tak ako sa dá použítím iného plynu výkon znížiť, ide to aj naopak a napríklad použítím CO2 plynu môže rásť výkon až za hranicu 600fps. Otázna je ale potom výdrž systému, keďže jeho zaťaženie sa rapídne zvýši).

 

Na uvedenom fóre som sa dočítal, že niektorý užívatelia vystrieľali bez väčšých problémov časom už okolo 15 000 BB (u zbraní iných značiek je to poväčšinou niekoľko stoviek BB, kým nenastane nejaký problém - samozrejme nemusí platiť vždy, ale po prečítaní veľkého množstva diskusií sa väčšina užívateľov vďaka svojím skúsenostiam vyjadrila rovnako). Je nutné si uvedomiť, že oproti AEG s "točákmi" je uvedené číslo nízke, ale na plynovku využívajúcu len 30-40 ranné zásobníky je to veľký úspech, hovoriaci o kvalite zbrane.

 

Zbraň je blowbacková, teda má reálny pohyb záveru pri streľbe. Ten sa po vystrelení poslednej BB uzamkne v zadnej polohe. Po zasunutí nabitého zásobníku stačí len uvoľniť záver ako na ostrej zbrani a strieľať ďalej (bez naťahovania záveru pre zasunutie prvej BB). Ešte podotknem, že tak ako na ostrej zbrani je funkčné tlačidlo na pravej strane zbrane, ktorým sa nedovretý záver. Taktiež ako sa ostrej zbrani funguje systém prepínača módu streby, kde nieje možné prepnúť do polohy SAFE, kým nieje zbraň nabitá s guličkou v komore (to znamená s natiahnutým záverom a kladívkom pripraveným na výstrel).

 

Zásobník je označovaný ako 30 ranný, ale maximum je 38 BB. Do neho sa zospodu cez ventil plní hnací plyn. Mnohí tento zásobník označujú ako vôbec najlepší zásobník pre plynové M4 (bohužiaľ nieje kompatibilný so zbraňami iných značiek). Zásobník má na bočnej strane prepínací posuvník, ktorým sa nastavuje zachytávanie záveru v zadnej polohe pri vystrelení posledného projektilu.

 

 

  

Rozborka

Rozborka je rovnaká ako u reálnej zbrane, teda vybrať zásobník, vytiahnuť zadný pin zdržiaci obe polovice tela dokopy a zbraň "zlomiť". Následne pomocou tiahla záveru vybrať samotný záver. Pre výmenu vnútornej hlavne je ale nutné rozobrať prednú časť, nieje možné ju vytiahnuť cez otvorenú zbraň ako je to u Systemy PTW.

KJW M4 GBB takedown plan

 

Pri zborke zbrane verie V1 je potreba dať si pozor na správne založenie gumovej obruče, nakoľko pri zlej polohe ju môže záver pri streľbe preseknúť. U verzie V2 tento problém už nieje vďaka absencii gumovej obruče.

 

Nakoniec ešte detaily vnútorných častí zbrane :

▲ Pôvodná bronzová hlaveň (280mm) vs. nová presná hlaveň Ra-Tech (363mm)

 

▲ Hopová gumička je odlišná od AEG štandardu

 

▲ Rozborka záveru

 

▲ pohľad na poistku tlačného pinu a hlavu tlačného pinu (za ním sa v tube zadnej pažby nachádza pružina)

Červenou čiarou je znázornená oblasť spodného tela, ktorá sa vplyvom síl prenášaných z tlačného pinu na jeho poistku počas streľby občas vylomí. V tom prípade je nutné vymeniť spodné telo zbrane.

 

 

 

Skúsenosti

Nakoniec som jej podľahol aj ja a po dvoch týždňoch čakania na balík som sa dočkal svojej kópie. Hňeď druhý deň som ju použil na dvojdňovej akcii. Taktiež počas nočnej prestrelky, kde už som mal trochu obavu z efektivity plynovej náplne, ale ani pri 10°C som sa vôbec nemusel obávať. Zbraň fungovala nadmieru dobre (ovšem nepoužíval som streľbu dávkou).

 

Na prvý úchop je hneď poznať, že zbraň je celokovová. O zásobníku ani nehovoriac (samostatný má okolo 450g). Už od výroby je zbraň trochu premazaná/ nastriekaná silikónovým sprejom, takže som okamžite mohol testovať. V byte som sa ale neodhodlal na početnejšiu streľbu, keďže plynovka narobí vždy veľa hluku. O to viac som sa so zbraňou vyhral na jej prvom tréningu. Všetko krásne šlape, po zasunutí zásobníku je potreba natiahnuť záver až dozadu, čím sa nabije do komory prvá BB. Potom je už všetko plne automatické. Stačí len prepnúť polohu prepínača streľby a užívať si :).

 

Podľa porovnaní viacerých ľudí vlastniacich niekoľko plynoviek rôznych značiek má M4 KJW najslabší "kopanec", za to asi najsilnejší zvuk. Najviac si zvuku zbrane užije samozrejme strelec, ale aj kolegovia v zákope sa rozplývali nad zvukom. Zbraň ale nieje výrazne hlučnejšia ako AEG, teda kamaráti na druhej strene tábora (cca 100metrov) moju streľbu takmer nezaznamenali (avšak nestrieľal som jediný, celý tábor bránilo v jednu chvíľu cca 50 ľudí).

 

Zatiaľ som mal zbraň len na jednom hodne upršanom teste a počas hry som ju moc nenastavoval, takže dostrel a presnosť ešte nemám zistenú. Trafil som ale pár ľudí vo vzdialenosti 50-60 metrov. Maximum by malo byť okolo 70-80metrov (záleží na hmotnosti BB, použitom plyne a teplote okolia = úsťovej rýchlosti).

 

Zásobník je k zbrani ako obvykle len jeden, ale dokúpil som si ďalších 5 kusov. Ako som už spomínal, a je to vidieť aj z okolitých obrázkov, zbraň nepoužíva klasické STANAG zásobníky, ani PMAG, ale kanadské Thremold. Tie sú širšie a teda nemusia vojisť do všetkých typov sumiek. Ja som mal strach, či ich budem môcť používať do plastových "Fast-magov" ale úplne bez problému. Behom akcie som sa plazil niekoľko krát dopredu aj dozadu a žiaden mi ani raz nevypadol.

 

Prebíjanie a celkovo ergonómia zásobníkov je podľa mňa oveľa lepšia ako u klasických, pretože Thremoldy majú v spodnej časti rožšírenie, alebo lepšie povedané priečne rebierka. Úchyt aj v rukaviciach je teda pevnejší a stabilnejší, nehrozí vyšmyknutie (aspoň mne sa to nestalo).

 

Tieto zásobníky majú dve nevýhody. Prvá je podľa mňa nepodstatná - samotný vzhľad. Niektorým ľudom sa nepáči a chceli by STANAGy, alebo moderné PMAGy. Bohužiaľ, tie sa pre túto zbraň (zatiaľ) nevyrábajú. Mne osobne sa páčia ďaleko viac ako oba spomínané.

 

Druhá a dosť podstatná nevýhoda je nutnosť plniť zásobníky dodanou plničkou - plastovou krabičkou ktorá sa nasunie na hornú časť zásobníku, v ktorej je hliníková trubička na cca 32 BB. Takže je potrebné ručne (dá sa aj klasickou rýchlo plničkou) naládovať BB do trubičky a pomocou tyčky a veľkej sily natlačit BB do zásobníku. Som zvedavý kedy túto plničku zlomím alebo stratím. Našťastie sa mi do taktickej vesty vojde. Ale aj na toto existuje liek - hliníková krabička od spomínanej firmy Cradleirsoft, kde už nieje nutné používať plniacu trubičku, ale stačí obyčajná rýchloplnička.

 

Edit:

Spomenutý hliníkový nástavec som si kúpil a po skúšobnom naplnení dvoch zásobníkov môžem povedať, že je to možné. Ale je potrebné vyvynúť veľkú silu na plničku, pretože BBčka idú do zásobníku veľmi ťažko. Mám dve plničky, jednu priehľadnú masívnejšiu používanú na plnenie pištole a druhú tmavšiu a trochu menšiu. Obe sa u nás bežne predávajú. Tou väčšiou som naplnil cca 5-6 BB a potom som skoro ulomil tú plniacu tyčku (alebo piest, neviem ako to nazvať) na plničke. Viac to nešlo. Druhou plničkou to šlo lepšie, naplnil som celý zásobník bez problému.

 

 

Po jednej trojdňovej akcii vonku sa mi povolili snáď všetky šrubky, ktoré na zbrani sú, takže som spravil komplet rozborku a zborku. Odvtedy je všetko v poriadku. Bolo to pravdepodobne spôsobné extrémnym zaťažením a teplotami. Tri dni a noci neustále presuny a cez deň teploty na slnku aj cez 50°C. Neberiem to ale ako chybu zbrane, bola to zaťažkavácia skúška pre všetku techniku, výstroj a výzbroj a nejeden spoluhráč riešil podobné problémy. V tomto prípade veľmi oceňujen rýchlu rozborku, pretože rozoberať v daných podmienkach AEG mechabox bolo nesmierne zložité a prakticky možné len na základni.

 

▲ Aktuátor hopu sa nachádza nad záverom vo vnútri vrchnej polovice tela a je jednoducho viditeľný a nastavovateľný

 

Známe problémy, ktoré sa môžu časom objaviť:

- roztrhnutá gumová obruč na závere (len verzia V1)

- vylomená časť spodného tela kvôli nárazom od tlačného pinu

- nedostatok prítlaku hopu v teplotách pod bodom mrazu (opraviteľné pomocou teplom stiahnuteľnej elektrickej izolačnej trubičky na Hopup aktuátore)

- zničený vrchák piestu (tesniaca časť k vnúternej stene záveru)

- ulomená časť na hornom tele u predného omntážneho pinu

 

Doteraz nie sú známe žiadne prípady problémov s presnosťou zbrane, napríklad ako u platformy WE (kde sa na to sťažuje viac ako polovica užívateľov)


Odporúčaná starostlivosť:

- 2-3 kvapky oleja na plynové ventilky zásobníkov cca každých 10-15 naplnení zásobníkov

- ak sa objaví zhoršenie úsťovej rýchlosti a behu záveru, je potrebné premazať potrebné stičné plochy záveru, resp. tlačného pinu v tube pažby.

- vizuálna kontrola záveru, piestu a jeho vrchnáku po každej hre - ak je vrchnák suchý potrieť vazelínou

- pri výmene vnútornej hlavne / hopovej gumičky, resp. po čistení hlavne skontrolovať pozíciu oboch polovíc Hopovej komory - musia sedieť voči sebe presne bez ofsetu a nesmú byť pretočené v osi hlane, inak može stáčať vystrelené BB na stranu

- je optimálne blízko oboch koncov vnútornej hlavne aplikovať 1-2 vrstvy teflónovej pásky, ktorá zamedzí pohybu vnútornej hlavni vo vonkajšej - vyššia presnosť

- overený fakt je, že použitím voľného upevnenia hlavne (free floating barrel) zbraň dosahuje výbornej konzistenie streľby. Odporúča sa použiť akékoľvek voľné RIS predpažie, ktoré sa nedotýka hlavne (G&P Defender Rail Set, Troy TRX,...)
 

 

Chyby, ktoré sa prejavili u mňa :

▲ Ulomené koncové uško na pružine piestu (keďže nemám takúto náhradnú pružinu, ohol som posledné dva závity pružiny do nového uška)

 

▲ Po cca 7000 výstreloch pozorovateľné obrúsenie vrchnáku piestu - bez vplyvu na tesnosť a funkčnosť

 

▲ Šipkou je označené miesto, kde je pozorovateľné prvotná deformácia dosadacej plochy pre stoper uzamknutia záveru

 

▲ V ľavej časti obrázku je pozorovateľné konečné štádium deformácie.

 

▲ Kvôli tejto chybe nezostával záver uzamknutý v zadnej polohe po vystrelení poslednej guličky so zásobníku, preto som musel túto čast vybrúsiť pilníkom.

 

▲ V označenom mieste je vidieť polohu záveru v uzamknutej zadnej polohe a stoper, ktorý ho v tejto polohe drží. Po vybrúsení je zámok plne funkčný.

 

▲ Dúfam, že poslednou chybou je deformácia podávača BB na tele záveru. Táto časť je plastová a zrejme bola o kúsok dlhšia. Jemne som koniec zabrúsil a po ďalších cca 2000 BB som nezaznamenal žiadne pokračovanie deformácie.

 

Aj napriek týmto chybám zbraň je stále streľby schopná a bez klesajúceho výkonu. Jediná viditeľná chyba bolo nezachycovanie záveru v zadnej polohe, čím je možná streľba aj s prázdnym zásobníkom.

 

Modifikácie

V zbrani som vymenil pôvodnú bronzovú vnútornú hlaveň rozmeru 280mm za presnú od firmy Ra-Tech s dĺžkou 363 mm (hlaveň určená pre zbraň KC02 tak isto od výrobcu KJ Works). Oproti AEG hlavniam má táto iný výrez pre HOP-Up gumičku a taktiež priečny výbrus po obvode je novinkou oproti AEG (zámok hopovej gumičky).

 

Ďalej som na zbraň namontoval hliníkové predpažie Madbull Troy TRX 7". Ištalácia predpažia aj hlavne je jednoduchá, všetko pasovalo bez problému. Z toho čom som vyčítal na fórach pasuje na túto zbraň väčšina setov predpažia, avšak vonkajšie hlavne nie úplne. Je potrebný výbrus v oblasti hopovej komory a v mieste kde dolieha záver. Je to ale jednoduchá úprava. Taktiež výmena zadnej pažby by mala byť bez problému, pokiaľ je kompatibilná z Tokyo Marui štandardom.

 

Vymenil štandardný kompenzátor za GoGun Super Comp Talon:

 

Nástrek zbrane farbami Krylon:

 

 

Kúpil som aj nový záver, od firmy Cradleairsoft, ktorý je značne odlišný od originálneho. Pasuje ale pre obe verzie zbrane (V1 aj V2). 

 

 

Balenie obsahuje aj náhradné tesniace krúžky, imbusový kľúč a vazelínu (ktorej ale veľa nieje)

 

Vyššie som spomenul, že tento záver vyzerá inak ako originálny. Ten má celé telo kovové až k prednej časti a v ňom sa pohybuje plastová časť s piestom. Nový od Cradleairosft má kovovú len zadnú polovicu a predná je celoplastová. Tá vyzerá dostatočne robustne a má dvojitý navádzač pre tiahlo záveru v hornej časti. Aj tak som ale zvedavý na tú časť, ktorú som na pôvodnom musel obrusovať.

 

porovnanie prednej časti - po novom celoplastové prevedenie

z tohoto obrázku to vyzerá, že nový záver je dlhší, ale je to len deformáciou obrazu pri fotení. V skutočnosti je nový dlhší asi len o 1mm, čo ale nemá žiaden vplyv na jeho funkčnosť.

 

S novým záverom som ešte neskúšal strieľať, takže neviem porovnať parametre zbrane s originálom. 

 

 

 

Pre a Proti

+ pevnosť a robustnosť zbrane, materiály

+ excelentný systém rozvodu plynu a tesnosť zásobníkov

+ zvuk zbrane a blowback

+ výkon a jeho škálovateľnosť

+ výdrž na jednu plynovú náplň

+ nízka cena

+ oproti iným konkurenčným značkám nevyžaduje žiadne prvotné náklady a "nutné úpravy" pre zabezpečenie dlhodobej spoľahlivosti zbrane

 

- málo rozšírená zbraň, málo náhradných dielov a upgradov (je možné objednať priamo od výrobcu KJ Works, a taktiež od firmy Cradleairsoft)

- niekedy je problematické ju kúpiť, taktiež problém zohnať zásobníky, v európe som ju nenašiel (vraj sa ale predáva pod značkou STTI, dokonca v CZ)

- plnenie BB do zásobníkov,

- pre niekoho nevyhovujúci (ne)realizmus - zásobníky, nastavovanie Hop-upu, bez značenia, vnútorný mechanizmus a záver

 

 

Záver

Výborná zbraň, urobila na mňa skvelý dojem a trúfam si povedať, že to tak aj ostane. Spoľahlivosť sa prejaví až časom, ale dúfam, že to bude v poriadku, aj keď neočakávam zázraky. Rozhodne túto zbraň odporúčam, žiadna iná zbraň, ktorú som mal alebo doteraz mám nemá tak dobrý pomer výhod a nevýhod.