Mazivá a lubrikanty

 edit 9.11.2013

Toreador

 

 

Airsofotvé zbrane obsahujú mechanizmy, v ktoré je nutné kontiuálne, alebo občasne premazávať, aby sa zaručil chod a dlhodobá životnosť týchto mechanizmov. Bez použitia mazív a lubrikantov sa znižuje účinosť (vyššie valivé, či pohybové odpory), zvyšuje zaťaženie a degraduje povrch namáhaných častí.

 

Čo je nutné mazať

U AEG zbraní je nutné premazávať prevodové ústrojenstvo a vzduchotechniku. Ozubené kolesá, tak isto ako napríklad v prevodovke a rozvodovkách automobilu sú veľmi namáhanými súčiastkami. Na styčných plochách vzniká oder a teda zvyšovanie odporov a teploty. Bez mazania môže dôjisť k zadreniu mechanizmu, alebo k ulomeniu zubov na kolesách.

 

Vo vzduchotechnike je nutné lubrikovať tesnenia hlavy piestu, kvôli utesneniu a taktiež kvôli zmenšeniu odporov. Pre lepšie utesnenie celej vzduchotechniky sa lubrikujú aj tesnenia hlavy valca. Taktiež ak je v zbraní nainštalovaný tŕň pružiny s ložiskom, je potreba ho mazať.

 

Podľa mojich skúseností sú to jediné dve veci ktoré je potrebné udržovať neustále lubrikované. Mnohý obchodníci a samozvaný technici odporúčajú nastriekať napríklad silikónový sprej do hlavne (a hopovej komory) a taktiež do tlačných zásobníkov. To je zlá rada. Na olej sa veľmi rýchlo prilepí prach, piesok a ainé nečistoty. Tie vám ucpú hlaveň a zaseknú tlačnú pružinu v zásobníku. Nehovoriac o veľkom znížení účinnosti Hop-Up mechanizmu, pretože ak je gumička od oleja, tak neudeľuje guličke dostatočnú rotáciu. Ak sa rozhodnete tieto časti zbrane predsalen nastriekať olejom, dôkladne ich vytrite a vyčistite. Hopová komora spolu s gumičkou musí byť úplne suchá. Preto je potrebné dávať pozor, aby ani vo vzduchotechnike nebolo maziva moc, pretože sa cez trysku dostáva pri streľbe do hlavne.

 

U plynových zbraní platí to isté pre piest vo vzduchotechnike (u GBB zbraní) ale najmä u všetkých ventilov, resp. v nich obsiahnutých tesnení. Tie je vhodné premazávať po každej hre, prípadne aj počas hry, ak trvá niekoľko dní. Čo sa týka tresích plôch na pohyblivých častiach, ja osobne ich nastriekam silikónovým sprejom a utriem. Vždy tam jemná vrstva ostane, ale nie natoľko, aby sa na ňu prilepil piesok. Prípadne na tieto plochy je možné použiť grafitový prach, na ktorý sa nečitoty nelepia, ale stále zabezpečuje dobré mazanie povrchu.

 

 

Typy mazív a lubrikantov

Rozdeľujeme ich na olejové a plastické (nestekajú).  Všetky majú olejovú bázu, do ktorej sa pridávajú aditíva podľa požiadaviek na vlastnosti a typu aplikácie. Existujú aj ďalšie napríklad suché mazivá, pevné (PTFE pásky) a pod.

 

Podľa zloženia sa rozdeľujú na:

- vápenaté

- sodíkové

- bárnaté

- stearáty Lítium 12 OH

- s lítiovým komplexom

- vápenatým komplexom

- hliníkovým komplexom

- ílovité (Bentonite)

- Polyurea (elastomer)

 

Aditívom môže byť grafit, molybden, meď, keramika, taktiež ďalšie kovové či nekovové prvky, ktoré dodávajú mazivu určité vlastnosti (napríklad vodeodolnosť, odolnosť voči vysokým či nízkym teplotám, oteruvzdornost, antioxidačné vlastnosti, ochrana proti vysokým tlakom, zvyšujúce adhezivitu).

 

Tab.1  Kľúčové vlastnosti masti podľa zahusťovadla

Zahusťovadlo Vzhľad strihová stabilita čerpateľnosť Odolnosť teplu Odolnosť vode
vápnik maslový dobrá priemerná priemerná výborná
Sodík vláknitý priemerná slabá dobrá až výborná slabá
Bárium vláknitý dobrá slabá výborná výborná
Lithium 12 OH Stearate maslový výborná dobrá až výborná dobrá až výborná výborná
Lithium Complex maslový výborná dobrá až výborná výborná výborná
Calcium Complex maslový až zrnitý dobrá priemerná dobrá dobrá až výborná
Aluminum Complex maslový až zrnitý dobrá až výborná dobrá výborná výborná
Íl (Bentonite) maslový dobrá dobrá výborná výborná
Polyurea maslový dobrá dobrá výborná výborná
Calcium Sulfonate maslový až zrnitý dobrá dobrá výborná výborná

 

 

Čo je (ne)vhodné pre airsoft ?

Najprv čo rozhodnie nieje vhodné používať, sú mazivá na báze ropy (u nás veľmi rozšírené WD-40). Tieto mazivá veľmi poškodzujú všetky druhy plastov, ale najmä tesnenia a gumové časti. Preto sa úplne vyhnite použitiu tohoto typu. Taktiež nepoužívať ani silikónovú pastu/vazelínu, ak si nieste istý či je v nej 100% čistí silikón.

 

Veľmi sa naopak odporúča silikónový olej, ale taktiež platí, že musí ísť o 100% čistý silikón, bez ropných aditív. Ten je výborný na lubrikovanie v podstate všetkých vyššie spomínaných vecí, ale kvôli svojej olejovej konzistencii sa nehodí na mazanie ozubených kôl. Z tých stečie, resp. sa odstredivou silou rozstrekne po mechaboxe, ale ne kolesách neostane.

 

Často krát sa odporúča aj olej pre RC hračky, pretože na nich sa využívajú rovnaké materiály ako na airsoft zbraniach (je to zaručene 100% silikón). Pre chladné počasie typ 10W, pre teplé počasie 20W. Pre vonkajšie plochy plynových zbraní je vhodné použiť grafitový prášok, pretože sa na naň nechytá prach a piesok.

 

Na ozubené kolesá je vhodná biela líthiová pasta. Takmer každý významnejší AS výrobca vyrába podobnú pastu. Túto pastu ale nepoužívajte na piest a tesnenia. Taktiež hrozí degenerácia ich povrchov.