WELL - Vz.61  Skorpion

 edit 27.10.2009

Toreador

 

Po zakúpení tejto perfektnej zbrane som si bol istý, že sa do nej budem musieť pozrieť. A tak prečo čakať, kým niečo odíde samo, radšej si to zničím hneď :P. Ale nie, zatiaľ som bol vždy dostatočne šikovný, aby zbraň prežila prvú rozborku. Tak sa do toho pustím...

 

Čínska zbraň za necelých 1500,- Kč nebudí veľmi veľkú dôveru, duplom, keď som deň predtým rozoberal PDW od Galaxy. Tento, s východnej ázie pochádzajúci škorpión, ma ale milo prekvpapil. Zbraň je robustná, podstatná časť tela je kovová a aj plastové diely sú na vysokej úrovni.

 

Prvý krok bol zistiť ako zbraň rozobrať. Preto som sa pustil do googlovania, či nájdem nejakú schopnú video-, prípadne foto-rozborku. Bohužiaľ som asi negooglil dostatočne, pretože som nič zaujímavé nenašiel.

 

Keďže prvý krok nevyšiel, musel som si naštudovať "výkres" rozborky, priložený k zbrani. Postupne som v mysli rozoberal až som dospel k záveru, že to nebude žiaden problém. Našťastie sa ukázalo, že je to pravda. Z vonku nevidno na zbrani jedinú šrubku. Jedna teda je na spodnej RIS lište, ale to nieje povinná časť zbrane.

▲ ...ešte je celý ...

Rozborka zbrane

 1. odmontujeme spodú RIS lištu

 

 

2. priloženým imbusovým kľúčom uvoľníme malý kolíček...

 

3. ..., ktorý drží väčší kolík. Ten vytiahneme.

 

4. taktiež priloženým špeciálnym plastovým kľúčom udšrúbujeme predné mieridlo.

 

5. vyšrúbujeme vonkajšiu hľaveň (pozor ma opačný závit).

 

6. vrchnú časť zbrane vytiahneme smerom hore a dopredu

 

7. selektor módu streľby už nič nedrží, tak ho odložíme bokom, aby sa nestratil.

 

8. na druhej strane je kabeláž, pozor na ňu hlavne pri skladaní zbrane.

 

9. po vysunutí vrchnej časti ostáve už len krok k vybraniu mechaboxu.

 

Vo vrchnej časti je vnútorná hlaveň. Tá je voľná, vyberieme ju vysunutím smerom do vnútra zbrane. Pozor na stratu pružiny. Hop-Up komora je jednoduchá. Najprv vytiahneme plastový zámok, potom zosunieme nastavovacie koliesko s gumovým tesnením. Následne stiahneme hop-up komoru z hlavne. Gumička vám tiež zrejme ostane v komore, preto ju pinzetou treba opatrne vybrať von. Číňania vôbec nešetrili vazelínou a silikónovým olejom, preto celú komoru treba poriadne vytrieť. Gumičku taktiež. Oproti väčším zbraniam je hopová komora maličká a jednoduchá. Vo vnútri nehľadajte tlačný valček, ten tam proste netreba. Gumička je asi polovičnej veľkosti ako je zvykom u veľkých zbraní. Neviem či sa dá kúpiť náhradná, ale zrejme by bolo možné skrátiť klasickú gumičku na potrebný rozmer.

 

10. tým posledným krokom je táto skrutka ...

 

11. ... a následne vysunúť smerom hore a potom nabok plastovú objímku. Vytiahneme ju von zo zbrane a odložíme.

 

12. Mechabox je voľný ...

 

13. ... teda skoro, pretože ešte ho držia káble. Červený je na pravo a čierny v strede zbrane.

 

kým z vonku nevydno na zbrani ani šrubku, vo vnútri si to konštruktéri hojne vynahradili. Neodporúčam tento zvláštny mechanizmus plný plastových páčiek a malých pružiniek  rozoberať, kým sa vám nepokazí spúšť, alebo elektrické kontakty.

 

Rozborka mechaboxu

 

Najprv si pozrieme mechabox s každej strany. Evidentne je "precpaný" vazelínou, tá sa z neho tlačí každou medzierkou.

▲ pohľad na ľavý ...

▲ ... a pravý bok

pohľad zo zadu

... a z predu

a nakoniec pohľad zo spodu

 

1. Prvý krok - priloženým imbusovým kľúčom vyšrúbovať malý kolíček, ktorý cez páčku tlačí motor smerom dozadu. Bez toho by ste motor nevybrali z mechaboxu.

 

2. vyskrutkujeme štyri rovnaké skrutky s mechaboxu.

 

3. oddelíme od seba obe polovice mechaboxu.

 

Tak mechabox máme rozobraný a ďalej sa budem venovať len popisu jednotlivých častí, prípadne popisu pri skladaní.

v ľavej časti mi po rozobraní ostali všetky kolieska. Pri skladaní je podľa mňa lepšie vložiť ich do pravej časti k motoru.

 

tu môžeme vidieť aké množstvo vazeliny výrobca mechaboxu nadelil

 

Ako som vyššie spomenul, vazelina pretekala s mechaboxu cez každú medzeru a po rozobraní je evidentné, že jej tam je naozaj veľa. Obe polovice mechaboxu som odstrojil od všetkých dielov a poriadne vyčistil. Musím pripomenúť, že v pravej časti je motor, ktorý sa nedá úplne vymontovať, bolo by nutné (aspoň v mojom prípade) odstrihnúť červený kábel od motoru. Na fotografii vyššie je vidieť na motore nasadenú plechovú pružinu hviezdicového tvaru. Trochu ťažšie šiel motor von a takžiež s trochou námahy šiel aj späť na miesto, ale nieje to nič problémové.

 

Popis jednotlivých častí

Ako je vzhľad zbrane a "vonkajšie" diely kvalitný, tak je mechabox a vnútorné diely nekvalitný. Našťastie všetky diely celkom slušne sedia, ale hlavne na plastových dieloch vidieť jednoduchú konštrukciu a výrobu. Predpokladám, že za tieto diely nebude ľahké nájisť kvalitnejšiu náhradu, jednoduchšie je nechať si ich vyrobiť. Určite neodporúčam nejaký upgrade na silnejšiu pružinu alebo podobne. Jediné čo by som hneď vymenil, sú plastové ložiská.

 

1. Tŕň pužiny - plastový s vybraním.

 

2. ramienko podavača - plastové ale robustné

 

3. pružina - je asi polovičných rozmerov oproti pružinám AEG zbraní. Pri zástavbe nieje problém ju natlačiť do mechaboxu.

 

4. Vzduchotechnika - taktiež je zhruba polovičných rozmerov oproti vzduchotechnike AEG zbaní. Avšak je väčšia ako u AEP.

 

5. Tryska - taktiež nevalnej kvality, ale snáď chvýľu vydrží

 

6. válec je bronzový, hlava valca s bielej, trochu priesvitnej plastovej hmoty. Zaujme, že v krčku hlavy je tesnenie (ale netuším či je naozaj s gumy).

 

7. s druhej strany hlavy valca je gumený doraz.

 

8. piest je plastový, s prvým zubom kovovým, s protitlakou hlavou s tesnením.

 

9. pružinka ramienka podavača

 

10. antirevez z pružinkou

 

11. kužeľové (motorové) ozubené koleso

 

12. stredné prevodové ozubené koleso

 

13. druhé prevodové ozubené koleso

 

14. piestové koleso - zujme štyrmi stupňami. Prvý (najväčší priemer) je v kontakte s prevodovým kolesom, druhý naťahuje piest. tretí stupeň je vačka pohybujúca ramienkom podavača a štvrtý stupeň je vačka brzdiaca ďalší výstrel (v momente keď je zbraň prepnutá na streľbu v režime SEMI). 

 

Montáž mechaboxu

 

Keď už máme všetko vyčistené, môžeme sa pustiť do skladania mechaboxu. Najprv nasadíme všetky ložiská. V mojom prípade som ich musel vystriedať a skúšať, ktoré kde pasuje. Niektoré nešlo do určitých otvorov vôbec natlačiť, tak som ich menil a skúšal, kým mi nevošli všetky.

 

Ďalej som namazal vazelínou a nasadil kužeľové (motorové) koleso, pod neho som vložil páčku antireverzu z pružinou. Na to som naspäť vložil motor, ten kužeľové koleso podrží na mieste. Dá sa to spraviť aj opačne - najprv vložiť motor potom pod neho vtesnať kužeľové koleso a pod to páčku antireverzu.

 

Následne som namazal vazelínou aj ostatné ozubené kolieska vložil ich na svoje miesta do mechaboxu (viď foto nižšie). Ako posledné treba vložiť stredné prevodové koleso, má ozubenie úplne navrchu.

 

 

Do pozdĺžneho otvoru pod motor vložíme pružinku a ramienko podavača. To zasunieme pod piestové koliesko. Aby som nezabudol to si pootočíme tak, aby pri vkladaní vzduhotechniky s piestom, nebolo ozubenie naťahujúce piest v kolízii s piestom.

 

Následne poskladáme válec a hlavu valca, do krčka hlavy valca vložíme trysku. Tú otočíme tak, aby výstupok bol na strane ramienka podavača, keď budeme vkladať valec so mechaboxu.

 

Do valca vsunieme piest (nezabudnúť namazať ozubenie a drážky vazelínou na to určenou), ďalej do piestu pružinu a do pružiny tŕň. Takto to vložíme do pravej polovice mechaboxu. Dáme pozor na trysku, aby jej výstupok sadol do ramienka podavača a aby sme si pri vložení nevysipali kolesá :). Následne len vtlačíme tŕň z pružinou do zárezu  v mechaboxe. Pružina by nemala sama od seba vystreliť von, ale ja si pre istotu vždy valec niečím pridržím.

 

Teraz nám ostáva len priložiť druhú polovicu mechaboxu a pomaly zatláčať tak aby všetky osičky kolies a antireverzu sadli do svojich otvorov. Keď všetko sadne, zošrúbovať polovice mechaboxu dohromady a sme hotový.