TechWiki - čo si pod tým predstaviť ...

 edit 15.11.2009

Toreador

V tejto rubrike sú (budú) všetky dostupné informácie o technike AS zbraní, upgradov, mechanizmov, úprav a podobne.

 

Začneme rozdelením typov zbraní podľa mechanizmu, ktorý ich poháňa :

  • manuálne
  • elektrické (AEG/AEP)
  • plynové (GAS)

 

Manuálne

Jednoduchá vec, ručné naťahovanie pružiny, ktorá sa po stisnutí kohútiku uvoľní. Vačšinou obsahuje najjednoduchší mechanizmus, žiadna elektrika, najnižšia cena. Existuje ale niekoľko kvalitných výrobcov (napr. Tokyo Marui), ktorý vyrábajú drahé a zložité manuálne zbrane. Typickým príkladom je brokovnica SPAS 12. Má tri hlavne, tri valce a piesty, ale len jednu pružinu. Cenovo sa pohybuje v oblasti priemerných AEG zbraní. Manuálna zbraň neumožňuje streľbu dávkou. 

 

 Elektrické (AEG/AEP)

Zložitejší mechanizmus, skladajúci sa s mechaboxu, eletromotoru, vzduchotechniky, akumulátoru (batérie), elektrických a mechanických časťí spúšťača. Obvykle umožňujú streľbu v niekoľkých režimoch - SEMI (jedna rana), fullauto/auto (automatická streľba dávkou), prípadne režim streľby s nastaviteľnou/pevnou dávkou (3-8 rán na stlačenie kohútika).

  

Plynové (GAS)

Kohútik ovláda kladivko, otvárajúce ventil plynovej náplne/bombičky, ktorým vypúšťa plyn pod vysokým tlakom do hlavne. Taktiež umožňuje plnoautomatickú streľbu, ale podmienkou je vyššia okolná teplota. V nízkych teplotách (0°C a nižšie) sa plyn v bombičke stiahne natoľko, že nemá potrebný tlak na vystrelenie guličky s hlavne. Niektoré plynové zbrane umožňujú len streľbu jednotlivými ranami, ale netreba ich žiadnym spôsobom naťahovať/nabíjať (princíp povedzme ako bubienková revolverová pištoľ). Čoraz častejšie sa používajú plynové zbrane poháňané plynom CO2 v malých 12g kovových bombičkách. Tento plyn má väčší tlak (vyššia úsťová rýchlosť) a má lepšie vlastnosti pri nižších teplotách.

  

Toľko v krátkosti o typoch mechanizmov poháňajúcich streľbu. Keďže väčšina s nás chápe princíp manuálu, ďalej ho rozoberať nebudem (prípadne neskôr rozpíšem na príklade rozborky manuálnej zbrane).

  

Najčaštejšie sa budem venovať AEG zbraniam a ich súčiastkám, pretože tie má väčšina s nás.