BB - čo o nich vieme
edit 2.1.2010
Toreador
Ďalší zo série preložených článkov, tentoraz o typoch BB streliva a ich vlastnostiach. Originálny článok nájdete tu : www.arniesairsoft.co.uk
Obsah:
- Úvod
- Hmotnosti
- Vzdialenosť (Dostrel)
- Zloženie (materiály)
- Cena
- Kvalita
- Nezvyklé typy munície
- Opakované použitie munície
Úvod
Všeobecne sa pri Airsofte používa vybavenie navrhnuté pre streľbu 6 a 8 mm BB munície, ale existujú aj menej známe typy munície, ktoré si popíšeme neskôr.
Hmotnosti
Existujú rôzne hmotnosti BB munície a to v rozsahu od 0,12g do 0,43g (dostupné sú aj vo vyšších hmotnostiach, ale tie sú určené pre profesionálne použitie, ako napr. IPSC - súťaže v streľbe so zbraní). Konvenčné airsoftové hmotnosti sú 0.12g, 0.20g, 0.23g, 0.25g, 0.28g, 0.30g, 0.36g, 0.40g a 0.43g.
Takže aká je pointa rôznych hmotností ? Má to dve hlavné výhody :
- hmotnosť navyše znamená, že vplyv vetru má menší efekt na trajektóriu letu munície,
- strela ľahšie prejde prekážkou (napríklad cez listy, kríky).
Poznámka : Je doporučené všetkými výrobcami a predajcami používať vysoko kvalitnú muníciu pre vaše AEG zbrane, (veľa ľudí doporučuje Excel, Tokyo Marui, Guarder,...) a používať muníciu s hmotnosťou medzi 0.2 až 0.3g pre všetky klasické AEG zbrane, okrem vysoko modifikovaných.
Pre vysoko výkonné vybavenie, ako napríklad odstreľovacie pušky s výkonom cez 500fps, je používaná tažšia munícia pre lepšiu funkciu Hop-Up mechanizmu, ktorý zvyšuje dostrel zbrane. Ľahká munícia v takto upgradovanej zbrani, inklinuje vďaka vysokej rotácii udeľovanej Hop-Up mechanizmom k letu smerom hore.
Taktiež je problém u zbraní, ktoré výrobcovia vybavia pevným Hop-Up mechanizmom. Musíme používať muníciu s doporučenou hmotnosťou, ktorá vyhovuje nastaveniu pevného Hop-Up mechanizmu.
To nás privádza k bodu, že ak máme fixne danú úsťovú rýchlosť, zvyšovaním hmotnosti munície zapríčiníme zníženie efektívneho dostrelu.
Vzdialenosť (dostrel)
Dostrel je ovplyvnený viacerými vlastnosťami zbrane. Ak berieme len vlastnosti, ktoré priamo súvisia s BB strelivom, tak to bude jednoznačne ich hmotnosť (a najmä hmotnosť BB vs. výkon zbrane). Každá zbraň má nejaký, povedzme fixný výkon (v FPS, resp. m/s) a ten sa mení vzhľadom na rôznu hmotnosť streliva. Samozrejme najväčší nameraný výkon bude mať zbraň s najľahším strelivom. Aby som sa dostal späť k dostrelu, ten je ovplyvnený vyššie spomenutým pomerom hmotnosťi BB a výkonu zbrane. Tu však ale neplatí, že čím vyšší výkon, tým väčší dostrel, pretože zbraň môže mať výkon aj 500fps, ale s 0,12g strelivom veľa muziky nenarobí. Gulička má málo energie a tak stráca vďaka odporu veľké porcie svojej počiatočnej rýchlosti už na malej vzdialenosti. Dôležitý je teda správny výber hmotnosti streliva vzhľadom na výkon zbrane a typu Hop-Up mechanizmu (ak je pevný a je teda nastavený len na určitú hmostnosť streliva, je zbytočné používať iné ako doporučené strelivo).
Ak vás zaujíma teoretický dostrel vašich zbraní, pozrite túto stránku FPS Calculator.
Zloženie (materiály)
Tak z čoho sú tieto malé guličky vyrobené ?
Nedegradovateľné BB : Zdá sa, že táto munícia je vyrobená z kombinácie prachu a plastických hmôt.
Biodegradovateľné BB : Z informácii, ktoré sa mi podarilo nájisť vyplýva, že tento typ munície je výrobný z kombinácie plastických hmôt a pšenice.
Zloženie a toxicita : Niesom schopný potvrdiť z čoho pozostáva plastická hmota, pretože je extrémne náročné dostať akékoľvek detaily od výrobcov BB munície.
Avšak podľa všeobecného názoru airsoftovej komunity je rozpad nedegradovateľných BB približne 4-5 rokov. U Biodegradovateľných je to od 2 mesiacov do jednoho roka.
Ale čo zvieratá ! Znova opakujem, nieje žiadne info o toxicite, ale všeobecne platí, že zvieratám BB neublížia. Ak by boli zdraviu škodlivé, som si istý, že by sme videli veľa mŕtvych malých divých zvierat.
Degradovateľnosť – veci, nad ktorými má cenu rozmýšlať : Taktiež som našiel info o dobách rozpadu pre bežné domáce veci.
|
|
V porovnaní s vyššie uvedeným nedopadli BB až tak zle. Ak by boli BB toxické, neboli by v európe už teraz zakázané ?
Cena
BB sa predávajú v balíčkoch v počte medzi 500 - 5000 guličiek, za cenu okolo 250,-. Cena je priamo úmerná kvalite a zvláštnosti munície. Napríklad iluminačná munícia je menej využívaná, vyrobená z nezvyklého materiálu a je teda aj patrične drahšia.
Kvalita
A teraz vážne doporučenia. Ako som spomenul vyššie, je veľmi doporučené používať kvalitnú muníciu, ako napríklad BLS, Tokyo Marui, Guarder. Lacná munícia zvykne byť nevalnej kvality. BB sú výrábané vo väčších toleranciách, ako napríklad ich sféricita (oválne BB sa zasekávajú v zbrani, alebo zásobníku) a kvalita ich materiálu. Munícia s bublinkami mimo stred guličky sa roztáčajú rôznymi smermi, keď vyletia von s hlavne.
V lepšom prípade munícia len poletí rôznymi smermi, v horšom sa budú zasekávať v zbrani a spôsobia zadrenie ozubených kolies, alebo zaseknutie piestu vo vzduchotechnike.
Obyčajne by sa mali používať :
- 0.12g BB pre lacné manuály
- 0.2g BB pre AEG alebo GBB pištole
- 0.25g BB pre vylepšené AEG / GBB
- 0.3-0.43g BB vo vylepšených jednoranových odstreľovačkách
Najlepšia munícia akú som kedy videl a použil je MAUZEN ASP Grandmaster BB Pellets. Za 15USD je len 500 gulí (november 2001), sú drahé, ale vysoko kvalitné. Nutnosť pre každého seriózneho snipra.
Strelivo s hmotnosťou 0.29g je špeciálne navrhnuté pre ASP výbavu od Maruzenu a je vyrobené vo veľmi presných toleranciách (+/- 0,01mm pre priemer).
Verím tomu, že vyrábajú toto 5.99mm strelivo pre použitie v presne vŕtanej hlavni priemeru 6.02mm.
Nezvyklé typy munície
Stopovky (iluminačné strely): Stopovky sú navrhnuté pre použitie s nasvetlovacími jednotkami, v podobe tlmičov, alebo nasvetlovacích zásobníkov. Tieto jednotky sú skôr ako stroboskop, s vysokovýkonným zdrojom svetla (LED), ktoré nasvetľujú strelivo pri prechode komorou nasvetľovacej jednotky. Stopovky sú z flourescenčného materiálu. To znamená, že tieto BB pri svojom lete vzduchom v tme žiaria a ukazujú smer streľby (taktiež ukazujú aj polohu strelca).
Je obvyklé miešať tieto stopovku do normálnej munície v pomere 1:3 (každá tretie je stopovka). Toto strelivo je drahé a nieje potrebné, aby bol každý výstrel vidieť.
Opakom stopoviek sú tzv. neviditeľné BB. Jedná sa o tmavo sfarbené guličky, ktoré keď strieľame voči tmavému pozadiu (napr. v lese) vôbec nevidno. Je dobré použiť toto strelivo ak nechce strelec prezradiť svoju pozíciu, ale to platí snáď len pre odstreľovačov, ktorí majú tiché manuálne zbrane. Zároveň si ale strelec musí byť istý svojou zbraňou, pretože páliť takýmto strelivom "od boku" je zbytočné. Fakt projektyly nevdieť. Tieto BBčka majú ešte jednu zlú vlastnosť. Môže spôsobiť nepriznávanie, pretože trafený hráč nenájde projektyl a môže si myslieť, že naň niečo spadlo zo stromu, alebo, že keď on nevidel priletieť projektyl, tak to nevidel ani strelec. Na druhú stranu sa takému projektylu nikto nemôže vyhnúť, lebo ho nevidí priletieť (vo vhodných podmienkach).
Opakované použitie munície
- Teoreticky je to možné, ale prakticky by žiadna munícia nemala byť opakovane použitá, ani keď máte lacnú manuálnu zbraň. Je to vždy risk.
- Dôvod je zrejmý - nieje možné každý projektil vizuálne skontrolovať a posúdiť, či je ešte použiteľný. Nemá cenu riskovať zbraň za tisíce korún, kvôli munícii za stovku.
- Citát z RedWolfu - Pravidlo číslo jedna : Nepoužívať opakovane BB muníciu, nech vyzerá akokoľkvek dobre. BB sa deformujú pri vystrelení so zbrane a určite sa trvalo deformujú (prípadne aj praskajú a rozpadajú sa) pri kolízii s cieľom. Používanie BBčiek, ktoré niesú úplne guľate, alebo majú praskliny a vyštrbenia môžu prerezať Hop-Up gumu a poškodiť Hop-Up mechanizmus. BB, ktoré zdvihnete zo zeme, môžu byť pokryté vrstvou prachu a špiny, ktoré taktiež môžu zničiť Hop-Up komoru a gumu, prípadne aj vnútornú hlaveň (v lepšom prípade sa zaseknú už v zásobníku).