GBB - Taurus PT99 (KWC/ rebrander Cybergun)

 edit 15.3.2012

Toreador

 

Obsah:
  • Úvod
  • Technické data
  • Základné vlastnosti
  • Popis
  • Rozborka
  • Skúsenosti
  • Modifikácie
  • Pre a proti
  • Záver

 

 

Úvod

Reálna zbraň je kópiou americkej Beretty 92, výrobcom je brazílska spoločnosť Forjas Taurus SA. Verzia PT99 sa od pôvodnej PT92 odlišuje mikrometricky nastaviteľným zadným mieridlom.

 ▲ Reálny Taurus PT99 od Forjas Taurus SA

 

Históriu reálnej zbrane si môžete prečítať na týchto odkazoch :

Wikipedia

- World Guns

 

 ▲ Airsoftový Taurus PT99 od KWC/Cybergun

 

 

Technické data

Princíp: Plynovka (CO2)
Hop-Up: regulovateľný
Hmotnosť: 1,31kg
Dĺžka zbrane: 212 mm
Dĺžka vnútornej hlavne: 110mm
Zásobník: 28 / 38 BB
Výkon: 90m/s (295 fps)
Energia: 0,9J (predáva sa aj verzia s 1,4J, ale len originál od KWC)
Kadencia: cca 1000 rpm
Kapacita zásobníka : 38 BB (dlhý), 28 BB (krátky)

 

Základné vlastnosti:

- kovové telo, záver, mieridlá, kohútik,

- plastová vonkajšia hlaveň a krytky pažby

- bronzová vnútorná hlaveň

- čierna matná úprava povrchu

- trojpolohový prepínač režimu streľby

- pohon na CO2 bombičky

- koľajnice pod hlavňou pre pripojenie RIS baterky, alebo laseru

- streľba dávkou : moje video na Youtube

 

 

  

Popis

PT99 je celokovová zbraň, jedinú výnimku tvoria bočné krytky pažbičky a vonkajšia hlaveň. U hlavni to ani nieje vidieť na prvý pohľad, ale po bližšom ohliadnutí je jasné, s akého je materiálu. Vonkajší dezén a matná čierna farba ale evokujú pocit, že je to kov. Zrejme je to kvôli ušetreniu váhy. Reálna zbraň má bez zásobníku cca 960g, táto má aj s predĺženým zásobníkom 1309g. Samotný zásobník má okolo pol kila.

 

 

Zbraň je blowbacková, teda má reálny pohyb záveru pri streľbe. Ten sa po vystrelení poslednej BB zasekne v zadnej polohe. Po zasunutí nabitého zásobníku stačí len povoliť záver páčkou nad kohútikom a strieľať ďalej (bez naťahovania záveru pre zasunutie prvej BB). Takže všetko ako v reále.

 

 

Značenie na zbrani je zhodné s originálom. Nápisy a značky sú na závere s oboch strán a značka Taurus je aj na oboch krytkách pažbičky. Osobne mi je to jedno, výkon ani presnosť to nezvýši, ale kvitujem, že značky niesú do kovu vyrazené, ale len vyryté laserom. Nehrozí teda korózia v obrúsených kanálikoch, ako som to už párkrát videl.

Na pravej strane je navyše nálepka "ENERGIE 0,9J MAXI"

 

Taurus má dva režimy streľby - semi a full auto. Druhý menovaný veľa pištolí nemá, aj preto sa dostal Taurus do môjho úzkeho výberu (pozor vyrába sa aj verzia bez tohto módu). Kadenciu som zmeral na chronometre a pohybuje sa okolo 1000 RPM. Zvlášť s predĺženým zásobníkom je tento mód dobre využiteľný, pretože to víde skoro na trinásť trojranných dávok. Alebo jednu tak 3-sekundovú :). Výhoda oproti bežným plynovkám je pohon CO2, ktorý nezmrazuje súčiastky pri fullauto móde, ako green/red gas.

 

Prepínač streľby je obojručný a má tri polohy :

poloha SAFE

 

SEMI ...

 

... a AUTO

 

Mieridlá sú kovové, pevné, súčasťou záveru. Tu je rozpor s reálnou zbraňou, na ktorej je zadné mieridlo staviteľné. Ako nevýhodu počítam ich slabú viditeľnosť. Na zadnom mieridle je biela bodka, ale na prednom nieje nič a tak sa na tmavom pozadí stratí.

 

 

Ako som spomenul, dlhý zásobník je na 38 BB (kratší na 29 BB). Do neho sa zospodu vkladá CO2 bombička a zašrúbuje sa plastovou zátkou s kovovým vystužením pre imbusový klúč. Veľkou výhodou tohoto zásobníku je, že z neho nikde a nikdy (okrem streľby samozrejme) nauniká plyn. Pri vložení novej bombičky mi prvý krát len jemne zasičalo, druhý krát tolo bolo bez akéhokoľvek úniku. Taktiež pri vyberaní zásobíku pre doplnenie BB nič nikde neuniká. Na iných plynovkách (aj CO2) je značný únik plynu pri vybraní zásobníku (napríklad na kamarátovej CZ75 od ASG). Tieto zásobníky držia plyn aj niekoľko týždňov (dlhšie som neskúšal, keďže ju vždy používam na tréningoch či akciách).

 

predná strana zásobníku, 38 BB je uskladnených v dvoch radoch

 

zadná strana s ventilom

 

Ventil je odlišný na krátkom (väčší) a dlhom zásobníku (menší).  Na menšom ventilku sú integrované tesnenia, ne väčšom nie (dva tesniace krúžky sú súčasťou zásobníku).

 

detail ventilu

 

detail výpuste plynu a BB

 

šachta pre CO2 bombičku je krytá šrúbovacou krytkou na imbusový kľúč

 

detial vnútorného ventilu s ihlou

  

Rozborka

Rozborka je rovnaká ako u reálnej zbrane, aspoň čo sa týka záveru. Rozborka spúšte a ostatných mechanizmov je samozrejme podriadená typu pohonu. Tieto mechanizmy určite rozoberať nebudem, pokiaľ to nebude nutné. K zbrani nebol dodaný tzv. Takedown list (celkový rozpad) s popisom súčiastok, ale podarilo sa mi ho nájisť na webe KWC :

Taurus PT99 takedown plan

Video rozborka

 

1.Takže pre uvoľnenie záveru je naprv potrebné zatlačiť malé tlačítko na pravej strane zbrane nad lučíkom spúšte.

2.Potom na ľavej strane je potrebné pretočiť páčku smerom dole.

3.Záver sa uvoľní a posunie dopredu (pozor ak budete mať zbraň nakolonenú prednou časťou dole, môže vám spadnúť !). Stiahnite ho úplne dole.

 

V závere sa nachádza vonkajšia a vnútorná hlaveň s Hop-Up komorou. Účinok Hop-Upu sa nastavuje malou skrutkou na plochý skturkovač zo spodu Hop-Up komory.

 

Keďže som človek zvedavý, a zároveň už bol čas zbraň poriadne prečistiť, rozobral som ju do poslednej súčiastky (je ich 72 :)

 

Pri zborke je potreba dač si pozor na natočenie hlavy tŕňa s pružinou (tŕň ja na hornou obrázku na ľavej strane, jeho hlava je cca v strede záveru pred Hop-Up komorou). Hlava je na jednej strane zrezaná, touto plôškou musí smerovať dole, do zbrane, inak sa zasekáva o telo zbrane. Po nasunutí na koľajničky na tele zbrane je potrebné záver zatiahnuť viac do zadu a páčku zase pootočiť do pôvodej polohy.  

 

Nakoniec ešte detaily vnútorných častí zbrane :

Pohľad pod zadnú časť záveru s natiahnutým kladivkom

 

Pohľad z vrchu

 

Detail zásobníku a komory na začiatku hlavne pri natiahnutom závere

 

Pohľad z vrchu na telo zbrane bez záveru a zásobníku

 

Skúsenosti

Na prvý úchop je hneď poznať, že zbraň je celokovová. O zásobníku ani nehovoriac. Už od výroby je zbraň trochu namazaná/ nastriekaná silikónovým sprejom, takže som okamžite mohol testovať. V byte som sa ale neodhodlal na početnejšiu streľbu, keďže plynovka narobí vždy veľa hluku. O to viac som sa so zbraňou vyhral na jej prvom tréningu. Všetko krásne šlape, po zasunutí zásobníku je potreba natiahnuť záver až dozadu, čím sa nabije do komory prvá BB. Potom je už všetko plne automatické. Stačí len prepnúť polohu prepínača streľby.

 

Pri výstrele je blowback excelentný (rozplývam sa, pretože je to moja prvá GBB plynovka). Kope to pekne, pevnejšie uchopím zbraň a hneď je streľba o niečo presnejšia. Ale použité BB 0,25g (od Tokyo Marui) su ťažké a Hop-Up na ne nieje nastavený. Takže stiahnem záver, potomčím skrutkou do jednej strany (nikde nieje napísané, do ktorej strany sa hop-up priťahuje). Nevidím žiadne zlepšenie. Skúšam potočiť druhým smerom. Hneď je to lepšie.  ešte uporozním, že táto zbraň využíva nový BAX systém, ktorý používa dva kontaktné body s BB projektylom. Je to podobné ako hop-up guma s deleným kopčekom u AEG (napríklad gumky od Systemy).

 

Dolaďujem ešte trochu a už je streľba k svetu. Dostrel odhadom na 40metrov, rýchlosť strely zjavne odpovedá výkonu. Na CQB bohate stačí :). Konečne prepínam na full auto. Nádhera, kopance sú silné, ale vďaka vysokej kadencii ako keby splývajú a teda nieje problém to udržať. Presnosť je slušná (presné údaje som nemeral, možno časom pridám). Rozhodne to na zasiahnutie osoby na 20, aj 30 metrov stačí. Aj na tých 40 metrov by sa nič netušiaci airsofťak musel ukryť. A BB by určite leteli ešte trochu za neho.

 

Teraz trochu o dlhom zásobníku, je VEĽKÝ a ŤAŽKÝ. To rozhodne. Podľa bližšej obhliadky je zvarený s dvoch kovových masívnych polovíc. V hornej časti je otvor pre smerovanie plynu do komory v závere a otvor pre BB. V zadnej vrchnej časti je spomínaný ventil, ktorým plyn vstupuje do zadnej časti záveru a tlačí záver do zadu (systém blowback). Z prednej časti vidieť po celej výške zásobníku medzeru pre posuvný tŕň s pružinou. Ten je (pre mňa) dosť náročné udržať nechtom, ale v rukaviciach mi to šlo lepšie. Pružina je dosť silná a teda nehrozí, že by prestal zásobník podávať BB (vynou zlej pružiny). Problém je ale v tom, že túto medzeru je vidieť aj po zasunutí zásobníku do zbrane a teda je možnosť zanesenia zásobníku prachom a špinou.

 

 

Najprv som si myslel, že tak veľká kapacita bude zbytočná (38 BB sa tak často u pištolí nevidí), ale pri týmovom tréningu s pištoľami to bola obrovská výhoda. Kým kamarát musel svoju ČZtu niekoľko krát prebíjať, ja som stále mal čím strieľať. Namietnete, že to nieje reálne, ale to nieje ani 25 a ani 15 BB (aj keď výnimky sa v reále tiež nájdu).

 

Ešte k zásobníku spomeniem jeho vkladanie a vyťahovanie so zbrane. Všetko ide ľahko a bez problémov. Zásobník sa v zbrani pekne zacvakne, ale musí sa dotlačiť až úplne do konca. V zbrani sedí dobre, bez nejakej výraznejšej vôle. Tú má len v k bočným stenám, ale minimálne. Poistka na zbrani pre vypustenie zásobníku je taktiež kovová s pružinou a som s ňou nadmieru spokojný. Je dobre umiestnená a aj keď ide ľahko zatlačiť, pri streľbe sa mi nestalo, že by som o ňu nejak zavadil a tým si nechtiac vyhodil zásobník.

 

Výhodou je, že pri vytiahnutí zásobníku, ktorý ešte obsahuje nejaké BB, žiadna nevypadne. Systém nabíjania BB je jednoduchý a excelentný, rovnaký ako u väčšiny manuálnych zbraní. Nechápem prečo to takto nieje aj u AEG. Toľko problémov by sa tým vyriešilo. Dokonca to ani nemusí byť extra presné, čo je vážný problém trysiek u AEG. Pol milimetra hore dole a už zásobník nepodáva, alebo podáva dve BB.

 

Zvuková kulisa zbrane je nádherná, nič nepoteší viac ako kovové cvaknutie zásobníku, natiahnutie a pustenie záveru ... a jednoznačne zvuk blowbacku a samotnej streľby. Tomu nieje vôbec čo vytknúť.

 

Taktiež výdrž na jednu plynovú bombičku predčila očakávania. Podľa viacerých ohlasov vydrží minimálne dva plné zásobníky a môžem to potvrdiť. Dokonca si myslím že je to tak dva a pol až tri, ale posledných cca 10 BB už značne klesá výkon. Potom proste už nenatiahne záver a nevystrelí.

 

Modifikácie

Snáď jedinou modifikáciou, nad ktorou rozmýšľam, je výmena vnútornej hlavne za presnejšiu, kokrétne drážkovanú hlaveň od Tanio Koba. Síce sa nevyrába presne pre túto zbraň, ale existuje pre Berettu M92 a ta by mala byť podobná.

 

Najnovšie som si kúpil dva krátke zásobniky (priamo od KWA). Oba ma ale sklamali svojou extrémnou nespoľahlivosťou. Po namontovaní CO2 bombičky jeden vyfučal okamžite, s druhým zásobníkom som vystrieľal asi len 15 BB a náplň bola prázdna (s dlhým zásobníkom vydržala jedna bombička cca 80-100 ran). Navyše bol dostrel cca 15-20 metrov - to znamená veľké úniky plynu. Keďže som mal už predtým kúpené nové ventilky, okamžite som oba zásobníky kompletne rozobral, prečistil, namontoval nové ventilky. Znova som odskúšal streľbu, ale tentoraz sa zasekávali BB v zásobníku. Povrch komory pre BB je taktiež zastriekaný farbou, ktorá tvorí drsný povrch. Keďže je zásobník dvojradový, prvá dvojica sa zasekla a ani relatívne silná pružinka ich nepretlačila. Takže znova rozobrať a vybrúsiť vnútorné plochy komory pre BB (mimochodom, robil som to isté aj na dlhých zásobníkoch). Po odstránení farby som ešte porvch jemne preleštil brúsnym papierom so zrnitosťou 1200 a nastriekal silikónovým sprejom. Ten som ale poriadne vytrel, aby bola komora suchá a nelepila sa na povrch špina. Teraz už zásobníky fungujú dobre.

 

Ešte ma v tejto rubrike napadá jedna vec, aj keď to nieje priamo modifikácia. Ešte predtým ako mi došla zbraň, kúpil som si tzv. "telefónny" kábel s putkom a upevnením na opasok. Nevýhodou je, že pištoľ nemá žiaden úchyt, očko, alebo niečo podobné za čo by sa dalo putko chytiť. Preto som toto poistné lanko priviazal na lučík pred spúšťou. Bolo to viacmenej na test, či to nebude vadiť pri streľbe a práci s pištoľou, ale skoro som to ani nevnímal.

 

Pre a Proti

+ ergonómia držania zbrane (obojručné ovládanie)

+ pevnosť a robustnosť zbrane, materiály

+ excelentný systém rozvodu plynu - nič neuniká

+ zvuk zbrane a blowback

+ výkon

+ kapacita zásobníku

+ výdrž na jednu náplň

+ dva módy streľby

  

+- hmotnosť celkovej zbrane

 

- Hmotnosť a rozmery zásobníku

- slabo viditeľné mieridlá

- bez úchytu na poistné lanko

- málo rozšírená zbraň, málo náhradných dielov a upgradov

 

 

Záver

Výborná zbraň, urobila na mňa skvelý dojem a trúfam si povedať, že to tak aj ostane. Spoľahlivosť sa prejaví až časom, ale dúfam, že to bude v poriadku, aj keď neočakávam zázraky. Rozhodne túto zbraň odporúčam, žiadna iná zbraň, ktorú som mal alebo doteraz mám nemá tak dobrý pomer výhod a nevýhod.