FA-MAS SV (CYBERGUN)

 17.11.2009

Toreador

 

úvod

Po tejto zbrani som túžil už od mojich začiatkov v airsofte. AEG verziu vyrábala firma Tokyo Marui, ale je možné ju ešte kúpiť. V tomto článku sa budem venovať manuálnej verzii, od firmy CYBERGUN.

  ▲ FAMAS SV od CYBERGUN (individuálna úprava povrchu)

Históriu reálnej zbrane si môžete prečítať na týchto odkazoch :

- Wikipedia

- World Guns

 ▲ reálny FAMAS F1

 

Technické data

Princíp: manuál 
Hop-Up: regulovateľný
Hmotnosť: 2,1 kg 
Dĺžka zbrane: 760 mm
Dĺžka vnútornej hlavne: 270 mm
Zásobník: Low-Cap 43BB
Výkon: originál nezistený, po úprave pružina M110

 

Základné vlastnosti

- rozmery 1:1 k reálnej zbrani

- celoplast, kovové su len závažia, zadné úchyty na popruh, tiahlo spúšte a pružina

- čierna matná úprava povrchu (maskovací nástrek bol spravený dodatočne)

 

Popis

Na túto zbraň som našiel niekoľko hodne pozitívnych recenzií a názorov. Nie je samozrejme úplne ideálna, ale na manuál v cene okolo 1000,- je to plne postačujúce. Ako je spomenuté vyššie, zbraň je celoplastová. Treba ale podoknuť, že tak nevyzerá, je robustná, nevŕzga. Jednoznačne najslabším článkom je predná vonkajšia hlaveň, ktorá je samozrejme tiež plastová a je na plastovom závite. Mnoho ľudí sa na to sťažuje, je to prvá vec, ktorá sa ulomí.

 

Svoju zbraň som kupoval cez aukro a je vo veľmi dobrom stave. Musím jednoznačne pochváliť predchádzajúceho majiteľa, že sa o zbraň dobre staral a nástrek maskovacieho vzoru je skrátka perfektný (aj keď lesklý).

 

Na svojej zbrani už nemám poistku (pôvodne sa nachádza pred spúšťou), ale ani nevidím dôvod mať ju tam. Niekde som sa dočítal, že sa dosť ťažko prepína a tak ju zrejme pôvodný majiteľ odstránil.

 

Zásobník je na cca 43 gulí, ale vystrelí max 40 striel. Posledné tri už nevytlačí pružina zásobníku a tak pri vytiahnutí zásobníku vypadnú zo zbrane. Samozrejme je možné zbraň otočiť zásobníkom hore a tak vložiť ďalší bez toho, aby tieto tri gule vypadli.

 

Zbraň má dve plastové RIS lišty. Spodná je pod hlavňou, je dlhá 55mm a má 5 priečnych zárezov. Je k zbrani primontovaná pevne dvoma skrutkami. Na túto lištu je možné nasadiť baterku (pre hru v budovách), prípadne prídavnú pažbičku. Horná RIS lišta je len "nacvaknutá" do hornej rukoväte. Je dlhá 98mm a má 9 priečnych zárezov. Nieje vhodná na ťažkú optiku. Hrozí, že pri hre, sa pôsobením odstredivej sily "vycvakne" a spadne aj s optikou zo zbrane.

 

Osobne si myslím, že aj keď je predná časť širšia ako u väčšiny iných zbraní, drží sa veľmi dobre. Pažbička so spúšťou je ergonomická, spúšť je jednoducho prístupná, aj keď ma človek kratšie prsty (môj prípad). Zadná časť má niekoľko malých výstupkov a sedí dobre na ramene.

 

Mieridlá sú kapitola sama o sebe. Sú skryté v hornom "držadle". Na reálnej zbrani je poloha takto skrytých mieridiel výhodná, pretože sa minimalizuje možnosť ich poškodenia, čo v podstate platí aj pre softovú zbraň. Predné mieridlo je výškovo pevné, je možné ho naklápať do strán. Zadné mieridlo je nastaviteľné len výškovo v piatich stupňoch. Je to taký domček s otvorom (cca 2mm), cez ktorý vidno na predné mieridlo. To je vhodné u reálnej zbrane pre strieľbu na väčšie vzdialenosti. Pre softovú zbraň je takéto mieridlo nevhodné. Keď doň pozerám len jedným okom, strácam sa tak trochu v priestore. O rýchlom zameraní ani nemôže byť veľmi reč. Keď to má niekto netrénované, to je iná vec, ale je lepšie na hornú RIS lištu nasadiť kolimátor.

 

Veľa ľudí píše, že je táto zbraň presná (na vzdialenosť cca 20m). Po rozmontovaní som zistil, že vnútorná hlaveň je 270mm dlhá hliníková trubka, nijak zvlášť presného priemeru. Je prekvapivé, že s takou hlavňou je možné strieľať vcelku presne (viz popis nižšie).

 

Nad zásobníkom je plastová krytka, ktorá sa da jednoducho odopnúť s tela zbrane (zároveň, ale pevne sedí). Tá na reálnej zbrani zakrýva výhoz nábojnice (je na oboch stranách tela zbrane) a strelec si ju dá na tú stranu, ktorú má pri streľbe pri hlave. Zabezpečuje, aby nábojnice po vyhodení so zbrane boli na smerované mimo telo strelca. Na softovej zbrani je možné ju taktiež dať na obe strany tela zbrane, ale je dobré ju upnúť na ľavej strane, kedˇže sa pod ňou nachádza posuvník Hop-Upu. Tým zamedzíme jeho posuvu v dôsledku oteru zbrane o oblečenie a podobne.

 

Keď už spomínam Hop-Up, ten je nastavovateľný spomínaným posuvníkom. Samotná Hop-Up komora aj gumička nie sú bohvie akej kvality, ale zbraň strieľa dobre, tak by som ju menil len v prípade nejakých problémov. Gumička je kratšia ako pre AEG zbrane, ale nieje problém novú skrátiť. 

 

 

Skúsenosti

Po skúške streľby odporúčam 0,20g gule, s 0,25g to padalo k zemi už na kratšej vzdialenosti. Dostrel som nemeral, ale opticky to bolo okolo 30 metrov, za mierneho vetru. Tvrdenia, že dostrelí cez 50m považujem za hlúposť. A to som už trochu podložil pružinu (cca o 7mm). Musím naozaj uznať, že zbraň je na kratšiu vzdialenosť veľmi presná a mieridlá tomu napomáhajú. Ak má strelec čas, zásah na tých 20 metrov by mal byť 100%. Skúšali sme s kamarátom strieľať na cca 8 metrov a v podstate pokaždé bolo možné zasiahnuť otvor priemeru cca 5cm.

 

Pri skúške som mal pri sebe AEG zbraň MP5K PDW od firmy Galaxy, takže som mohol porovnávať. MP5 má jednoznačne väčší dostrel, ale presnosť aj na tých pár metrov bola ovela slabšia.

 

Samotné naťahovanie je vďaka slabej pružine jednoduché. Je možné naťahovať aj jedným prstom. Zbraň sa naťahuje pákou v otvore pod horným držadlom. Páka je síce plastová, ale je dostatočne robustná. Samotný mechanizmus naťahovania je jednoduchý, ale efektívny. Pozostáva s kovovej tyčky s vratnou pružinou a plastovným nástavcom s dvoma plechovými vystužami. Pri naťahovaní tlačí tento nástavec na plochu piestu a tým tlačí pružinu do zadu. Zároveň, na posledných cca 2 centimetroch posúva aj celý valec s tryskou, aby nabil ďalší projektyl do Hop-Up komory.

 

 

Modifikácie

Po rozobraní zbrane som zistil nietktoré dôležité veci. Celý mechanizmus je dostatočne jednoduchý a pre prípradné modifikácie je v tele zbrane dostatok priestoru. Ako som spomenul vyššie, zbraň má len 270mm vnútornú hlaveň, ktorá končí niekde v polovici zbrane. Skúšal som vložiť do zbrane 500mm hlaveň, ktorá mi ostala s AUGa a pasuje. Bude len potreba upraviť drážky pre montáž Hop-Up komory, pretože tá je kratšia ako u AEG zbrane. To by zároveň aj vystužilo prednú vonkajšiu hlaveň. Tam plánujem ešte jednu kovovú trubku, pretože samotná vnútorná hlaveň má malý priemer a tak medzi plastovou hlavňou je ešte dosť priestoru.

 

Čo sa týka výmeny pružiny, opäť som siahol do starších komponentov s AEG zbraní. Vložil som do zbrane pôvodnú pružinu s M14 (cca M90). Pružina je asi o 20 mm dlhšia ako tá, ktorá je v zbrani. Po zmontovaní zbrane som ju skúsil raz cvične natiahnuť. Šlo to veľmi ťažko a keďže som sa bál, aby som niečo zbytočne neulomil, vrátil som tam pôvodnú pružinu. O tej môžem povedať len to, že je veľmi nekvalitná. Neviem, či je originálna od výrobcu, alebo ju už predchádzajúci majiteľ menil. Pružina je ako keby odstrinutá, teda na jednom konci nekončí plochým závitom, ale má len ostrý hrot, ktorý sa zarezáva do tŕňa. Taktiež som si všimol, že nemá zrejme žiadnu povrchovú úpravu, pretože je zhrdzavená. Kým ale nemám lepšiu, tak ju nebudem meniť. Trochu som ju vypodložil a namazal. Kvôli tomu som aj trochu vystužil prepážkami a lepidlom z tavnej pištole domček, ktorý drží tŕň pružiny. To čaká aj predný domček, ktorý drží Hop-Up komoru.

 

Edit: 28.11.2009

Pružina aj dlhá, 510mm hlaveň sú namontované v zbrani. Po zastrieľaní mieridiel, aj kolimátoru, musím povedať, že je to veľmi dobrá zbraň. Skúšal som muníciu 0.20g, 0.25g a 0.28g (všetky Guarder). S guličkami najnižšej hmotnosti to lieta pekne ďaleko, cca 45-50m. Presnosť na 20 metrov je výborná, ale aj vánok s presnosťou riadne zamáva (výnimkou nieje ani 50cm odklon). Skúšam teda 0.25g BB. Znova doladiť mieridlá a kolimec, taktiež aj Hop-Up. Presnosť rovnako vynikajúca, stabilita letu je lepšia. Vetrík posunie na konci 20 metrovej dráhy guličku v rozsahu 10-20cm. Opäť zvyšujem hmotnosť guličiek. Opätovné dolaďovanie zbrane. Na 20 metrov za bezvetria vysoká šanca na zasiahnutie malej plechovky od RedBullu. Za vánku je odchýlka do 10cm. Skúšam teda na väčšiu vzdialenosť. Postupne ustupupujem cca po 2-3 metroch až na hranicu 35 metrov. Smerová stabilita skoro vôbec netrpí, horšie je to so zväčšujúcou sa balistickou krivkou. Trochu dolaďujem Hop-UP, ktorý máličko pomôže, ale krivku to samozrejme už nemôže vyrovnať. Na to už zbraň nedokáže udeliť guličke potrebnú energiu. Iné by to mohlo byť s ľahšími projektilmy, ale za vetru je to zbytočné skúšať.

 

Ovšem na manuál, ktorým môžem dokonca strieľať 0.28g BB vhodné skôr do výkonejších zbraní, je to viac ako slušné. Na to, že je tam pružina M90, má výbornú silu a presnosť sa vďaka dlhej hlavni ešte zvýšila. Ani mechanizmus nieje oveľa tužší, stále je možné naťahovať dvoma prstami. Je ale podstatné si zbraň dobre zaprieť do ramena, potom to ide jednoducho a rýchlo.

 

Edit: 22.6.2010

Do zbrane som kúpil novú pružinu 120% od značky Element, do piestu som pod pružinu vložil guličkové ložisko z AEG hlavy piestu, ďalej som na tŕň pružiny pridal podložku z medi (nezohnal som narýchlo iný materiál) aby sa pružina nezarývala do plastového tŕňa, vymenil som hlaveň za drážkovanú, 6,04mm presnú od značky Tanio Koba, a na koniec som telo z vnútra ešte viac vystužil rôznymi prepážkami a zalial som všetky namáhané časti tavným lepidlom (roztavil som asi 8 tyčiniek lepidla :)) Poslednou úpravou bolo vypodloženie páčky Hop-Up systému, pretože v pôvodnom nastavení nebolo možné rozumne nastaviť Hop-Up na 0,28g BB.

 

Výkon je poodbný ako s predchodziou pružinou, ale dostrel je na úrovni 55metrov (odmeraných) s 0,28g BB od Guarderu, čo je jednoznačne super. Na zbraň za 700 ,- kč :D. Aj keď kúpou hlavne a pružiny sa cena strojnásobila.

 

Pre a proti

+ presnosť

+ spôsob naťahovania

+ kadencia

+ konštrukcia a robustnosť

+ možnosti úprav

+ zabudované RIS lišty

+ tichá streľba aj naťahovanie

+ zásobník dobre sedí a nevypadne

 

+- nereálna váha 

+- vzhľad

 

- celoplast

- výkon (na CQB dostačujúci)

- konštrukcia spojovacích elementov

- krátka originálna vnútorná hlaveň

- predné úchyty na popruh

- vonkajšia hlaveň

- poistka

- zadné mieridlo

 

Záver

Za dané prachy podľa mňa ideálna manuálna zbraň. Určite to vo väčšine parametrov zaostáva za drahými manuálmi napríklad od TM, ale po pár modifikáciách to bude lepšie (potom doplním ďalšie info). Som zvedavý, ako bude použiteľná zbraň v akcii a hlavne akú bude mať výdrž.